InfoGamer i Inova

Naši dečki na INOVI i InfoGameru

Prošli tjedan održala se Međunarodna izložba inovacija INOVA – Budi uzor, Reboot InfoGamer i Međunarodni sajam knjiga Interliber u  Zagrebu. Naši praktikanti, Luka i Matej, posjetili su događanje te aktivno sudjelovali s predavanjima. Matej je na izložbi Inova predstavio temu “Program A* Path Finding”, a Luka je predstavio vlastitu ideju o realizaciji “Smart Body Vest”. Luka i Matej maturanti su Srednje škole za elektrotehniku i računalstvo, a njihovi se profesori trude da nastavu učine zanimljivom te interaktivnom. Dojmove Luke i Mateja donosimo u nastavku. 

Jeste li prvi puta posjetili Reboot InfoGamer, Međunarodnu izložbu inovacija INOVA – Budi uzor i Međunarodni sajam knjiga Interliber u Zagrebu? Koji su vaši dojmovi, je li vam se svidjelo?

Luka i Matej: Ovo nam je već 4. puta da smo posjetili InfoGamer, izložbu Inova i Interliber. Svaki puta bude nešto novo, ovisno o tome kakva je bila godina i jesu li izašle nove stvari. Na InfoGameru je ove godine bilo nešto malo manje sadržaja naspram prošle pa je to malo pokvarilo dojam i uzbuđenje, ali inače smo dosta zadovoljni.

Koje je vaše mišljenje o takvim događanjima općenito i zašto mislite da su takva događanja korisna? 

Luka: Izložbe poput Inova – Budi Uzor, Interliber i InfoGamer su jako korisne za one koji se žele biti u toku s novitetima. Inova je prikazala mnoge razne inovacije koje mogu pomoći u svakodnevnom životu. Infogamer povezuje ljubitelje igrica i moderne tehnologije i omogućuje im da vide što je novo na tržištu i šta ja popularno u digitalnoj industriji. Interliber je za sve ljubitelje knjiga jer nudi veliku i raznoliku ponudu knjiga po povoljnijim cijenama.

Matej:  Mišljenja sam da treba biti više ovakvih događaja, jer ako ne zbog prikazivanja novih stvari u gaming communityju, onda zbog zbližavanja ljudi, a i zbog prikazivanja igrica u nekom boljem svjetlu. Samo na InfoGameru upozano sam nekolicinu osoba s kojima sam imao ugodne i konstruktivne razgovore.

Aktivno ste sudjelovali na Međunarodnoj izložbi inovacija INOVA – Budi uzor te ste imali vlastito predavanje. Koja je bila vaša tema, recite nam nešto više o tome. Jeste li bili nervozni prije izlaganja? 

Luka: Na izložbi Inova sam predstavljao svoj projekt SMART BODY VEST čija je namjena smanjenje broja žrtava naših vojnika u zemljama zahvaćenim ratom. Nisam bio nervozan jer nemam problema kad treba razgovarati s drugima oko projekta. Za sada je cijeli moj projekt ideja i tek sada ga pomalo počinjem realizirati u pravi proizvod.

Matej: U sklopu Infogamera i Interlibera je bila i 15. Međunarodna izložba Inova, u kojoj je sudjelovalo čak i 30 različitih država diljem svijeta. Moja tema je bila prikaz algoritma za pronalaženje puta zvan A* (path finding). Moj projekt ukratko je sadržavao sljedeće: zamislite da imate neki prostor od 10 redova i 10 stupaca. Polja unutar tog prostora označavamo sa slovom n. Onda na principu jednostavne formule: f(n) = g(n) + h(n) (gdje je u ovom slučaju n sljedeće polje u prostoru po kojem se traži put, g je vrijednost svih polja od početnog polja do sadašnjeg, a h (još se i zove “ubrzano računanje” (heuristics)) vrijednost od zadnjeg polja (željene destinacije) do sadašnjeg polja. Po tome algoritam onda “gleda” je li moguće naći put ili ne. Zanimljivo, zar ne? 

Ovo nije bila moja prva izložba i čak bi neki pomislili da bi bilo normalno da nemamo nervozu, ali svaki putlaganu tremu hoće li sve proći u redu.

Koliko ste se dugo pripremali za izlaganje i koliko ste bili samostalni u pripremi prezentacije? 

Luka: Za izlaganje se nisam pripremao jer sam znao od prije kako i šta treba da sve ide u redu. Moja ideja je u potpunosti moja kreacija i nitko osim mene nije sudjelovao u stvaranju.

Matej: Pripremao sam se dan-dva prije izložbe, ali od prije sam znao o čemu najbitnijem moram govorit. Šta se tiče samostalnosti, veliku ulogu je igrao internet, ali jedino kod vizualizacije programa koji pokazuje kako uopće taj algoritam radi. Inače, algoritam i kod općenito su napisani samostalno prateći pseudokod.

Osim vas, jesu li i vaši kolege sudjelovali sa svojim predavanjem? Ako da, koja je bila njihova tema?

Luka i Matej: Na ovoj izložbi nažalost nitko od naših kolega nije imao predavanje. No na prijašnjim predavanjima naš kolega je imao predavanje na temu Bežični produžni kabel koji radi putem aplikacije na mobitelu na kojoj možemo namjestit koji od ulaza na produžnom kabelu su otvoreni, a koji zatvoreni.

Jeste li zadovoljni s posjećenosti vašeg predavanja? Na što ste posebno ponosti i što smatrate da ste mogli bolje?

Luka: Predavanje tj. izložba je bila zabavna i edukativna! Vidio sam mnoge razne inovacije koje mogu pomoći u svakodnevnom životu. Ponosan sam na to što sam dobio priliku da budem tamo i prikažem svoj projekt.

Matej: Poprilično zadovoljan. Inače dođem s očekivanjem da ljude baš takve stvari i neće zanimati, ali eto, uvijek se ugodno iznenadim. Posebno sam ponosan na to što ljude zanima to što sam napravio. Za poboljšanjem uvijek ima napretka.

Koje izlagače na Inovi bi istakli, koji su vam se posebno dojmili i zašto?

Luka i Matej: Posebno bi istaknuli projekt koji je došao iz Saudijske Arabije. Napravili su program umjetne inteligencije koji otkriva tahikardiju i nepravilnu aritmiju srca. Vrlo zanimljivo i korisno.

Što bi istakli na cijelom događanju i što smatrate da bi sljedećih godina moglo biti drugačije, bolje? 

Luka: Inova i Interliber su bili super, ali Infogamer bi mogao proraditi na tome da sve bude jos življe i potpunije. Svake godine mi se čini da je sve manji i manji.

Matej: Općenito na InfoGameru bi istaknuo organizaciju i ljubaznost ljudi koji rade na samom sajmu. Nešto posebno što vrijedi istaknuti, a što sam vidio na IngoGameru je exoskeleton koji preko računala prati naše pokrete. 

Koliko vas općenito zanima digitalni svijet, programiranje, što planirate upisati nakon srednje škole i planirate li se nastaviti baviti programiranjem?

Luka: Digitalni svijet mi je fascinantan. Iako nisam za programiranje tu su videoigrice koje prikazuju šta sve današnja tehnologija može. Nakon završetka svog školovanja planiram ići u Vojnu akademiju za inovacije u Zagrebu.

Matej: Programiranje me zanima jer bi volio radi u tom području. Namjeravam upisati računalni smjer na Odjelu za informatiku u Rijeci. 

Koje je vaše razmišljanje o IT industriji?

Luka:  Digitalna industrija je budućnost. Ona raste i dalje i u njoj ima mogućnosti za zaposlenje  za sve one koji imaju znanje vezano za tu industriju. Podržavam digitalnu industriju, smatram da pridonosi boljem življenju i veseli me vidjeti do kud će stići.

Matej: Imam samo pozitivna mišljenja. Da IT nije napredovao ovoliko koliko je i danas, sumnjam da bi imali ovakvu sadašnjost. IT je budućnost i zasigurno će se još razvijati.

Koji je vaš moto i što vas pokreće da budete aktivni i da svakodnevno učite novo?

Luka: “Tko riskira profitira” i “nikad ne odustaj”. Ovo su jedni od citata koji me svakodnevno pokreću. Bolje je pokušati i ne uspjeti nego ništa ne napraviti. U današnjem svijetu jedino znanje nam može pomoći, a mi svojim znanjem možemo uvelike pridonijeti cijeloj zajednici. 

Matej: “Nikad ne odustaj dok ne uspiješ.” – mogu se osloniti na ovaj moto iz prve ruke. Za učenje me iskreno pokreće dobra volja jer  temelje vezane za ono što me zanima gradim sam u slobodno vrijeme. 

Našim praktikantima želimo puno sreće na maturi i da im se želje i ideje za napretkom i inovacijama realiziraju. Pratite nas i dalje i budite u toku.

Više informacija:

Inova – Budi uzor

Prijavite se na našu newsletter listu i primajte redovite obavijesti o novim objavama!